Przemysł

Automatyka w przemyśle

wyłącznik krańcowy

W zakładach przemysłowych istnieje wiele maszyn, których działanie powinno być zabezpieczane przez wyłączniki krańcowe. Dzięki nim można odłączyć urządzenie lub obwód sterujący, gdy maszyna osiągnie określoną pozycję – to dlatego wyłączniki krańcowe można spotkać najczęściej na krańcach szyn jezdnych lub na wózkach jezdnych maszyn. W ten sposób zapobiegamy uszkodzeniu tych maszyn lub ich elementów.

Zastosowanie wyłączników krańcowych w przemyśle

wyłącznik krańcowy Wśród proponowanych zabezpieczeń tego typu znajduje się magnetyczny wyłącznik krańcowy, który sprawdza się najlepiej przy obrabiarkach oraz urządzeniach dźwigowo-transportowych. To rozwiązanie dla układów sterowniczych, jak i kontrolnych. Producenci proponują wyłączniki krańcowe wykonane z wytrzymałego stopu, z pokrywami z równie mocnego tworzywa sztucznego. Specyfikacja techniczna informuje, że tego typu wyroby odznaczają się trwałością mechaniczną do nawet miliona łączeń! Z pewnością są to więc wyłączniki krańcowe wyjątkowo trwałe. Wśród produktów znajdziemy między innymi wyłączniki krańcowe z prostą lub zakrzywioną dźwignią, z rolką, z metalową blaszką. Automatyka do maszyn obejmuje też takie wyroby jak mikrowyłączniki do napędów, wyłączniki pociągane oraz styczniki mocy. Styczniki są konieczne przy silnikach, gdyż do ich zadań należy załączanie i wyłączanie przepływu prądu przez obwód. Są one bardzo małe, a charakteryzują się dużą niezawodnością, dlatego to elementy, których nie powinno zabraknąć w silnikach maszyn.

wyłącznik krańcowySam stycznik to jeszcze nie wszystko – niektórzy producenci proponują dodatkowe akcesoria – bloki styków pomocniczych, ochronniki przeciwprzepięciowe, elektroniczne moduły czasowe oraz mechaniczne blokady zatrzaskowe. Wiele osób może nie dostrzegać różnicy między stycznikiem a przekaźnikiem, dlatego warto zauważyć, że pierwszy z wymienionych elementów sprawdza się przy załączaniu układów silnoprądowych, drugi zaś – nadaje się jedynie do sygnałów niskoprądowych lub tych o potencjale zerowym, a więc przekaźniki elektromagnetyczne mogą być zastosowane w układach sterujących. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest budowa układów stycznikowo-przekaźnikowych. Wówczas przekaźniki sterują pracą styczników – poprzez wzbudzenie cewek styczników w określonym czasie sprawiają, że styczniki mogą włączyć lub wyłączyć dany obwód roboczy.

Jak widać, rozwiązań z dziedziny automatyki jest dla przemysłu bardzo wiele, nie sposób wymienić wszystkich przydatnych elementów i urządzeń. Pamiętajmy, że podczas każdej pracy najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego należy zadbać o odpowiednie czujniki przy maszynach.