Altana

Budowa własnej altany cz. 1

Zanim zaczniemy myśleć o rozpoczęciu prac nad altaną, należy zorientować się, czy będzie wymagała pozwolenia na budowę. Nie będzie potrzebne, jeśli powierzchnia altany nie przekracza 25 m2 na działkach w obrębie miasta lub 35 m2 na działkach poza granicami miasta. Mimo wszystko zamiar budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta i odczekać 30 dni. Jeśli w tym terminie starosta lub prezydent nie wyrażą sprzeciwu, można zacząć budowę.

Plan budowy i materiały należy dobrze przemyśleć, ponieważ każdy element musi ze sobą współgrać. Zależnie od użytych materiałów, potrzebne będą inne fundamenty: dla altan lekkich, w całości zbudowanych z drewna, wystarczą betonowe stopy fundamentowe. Z kolei cięższe, wykonane np. z metalu czy cegieł, będą wymagały solidnej płyty fundamentowej. Lekkie konstrukcje mogą powstać bez fundamentów, o ile podłoże jest równe i utwardzone, a altana od spodu będzie dobrze zaimpregnowana.

Do budowy można wykorzystać różne materiały: beton na fundamenty, drewno na wszystkie pozostałe elementy, cegły i kamienie na słupy i podłogi, kute elementy metalowe na słupy i konstrukcję. Dach można przykryć dachówką. Materiały należy dopasować do otoczenia oraz do domu, aby razem stanowiły spójną całość.

Wybierając materiały należy kierować się nie tylko wyglądem, ale także trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, w tym także na mrozy. Drewno musi zostać dobrze zaimpregnowane, aby nie zaszkodziła mu pogoda i nie zaatakowały szkodniki. Przynajmniej dwa razy do roku, jesienią i na wiosnę, należy dokładnie obejrzeć wszystkie elementy altany i dokonać wymaganych prac konserwatorskich, aby zabezpieczyć altanę. Dzięki temu posłuży nam znacznie dłużej.

altana