
Cegła jako element wnętrzarski
Cegła to jeden z materiałów budowlanych o kształcie prostopadłościanu. Stosowana jest w budownictwie już od czasów starożytnych. Uformowana głównie z gliny, wapna, piasku oraz cementu. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Boki cegły nazywane są kolejno: podstawą, wozówką i główką.
Stara cegła z rozbiórki
Cegła to budulec, który dopasowuje się do większości wnętrz, ich wystroju oraz wyposażenia. Jej dość surowy charakter pozwala na wybór rozmaitych, nawet najbardziej kolorowych dekoracji, które w zestawieniu z tą ,,czerwoną kostką’’ nie będą wyglądać kiczowato lub niemodnie. Uniwersalność czerwonej cegły polega na tym, że nie tylko idealnie pasuje ona do stylistyki panującej w wewnątrz domu, ale także do różnego rodzaju pomieszczeń się w nim znajdujących. Sprawdzi się świetnie zarówno w jadalni, sypialni, salonie, jak i w pokoju dziecięcym. Nie istnieje odgórna granica określająca ścisłe ramy jej zastosowania. Wszystko to jest indywidualną kwestią domowników, architekta bądź dekoratora. Coraz popularniejszym rozwiązaniem wnętrzarskim stają się unikatowe płytki ze starej cegły. Ich nierównomierna faktura oraz ceglasty kolor sprawiają, że dekorowane wówczas lokum nabiera wyjątkowego, ponadprzeciętnego charakteru. Na rynku pojawiły się również tapety imitujące wzór cegły, które będą świetnym pomysłem do nieco mniejszych metrażowo pomieszczeń.
Ponadto cegła to budulec, który posiada bardzo dobrą izolację. To znaczy latem daje chłód, natomiast zimą ogrzewa pokój, ponieważ jest w stanie długo utrzymać ciepło. Sprawdzi się także u osób nieprzepadających za domowym sprzątaniem, ponieważ jest ona dość łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowo jest to dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi. Jak wiadomo maluchy często swoje pierwsze prace plastyczne prezentują rodzicom na ścianie, a w przypadku znajdujących się na niej ceglanych płytek już nie będzie to takie proste. Poza tym cegła doskonale wycisza pokój. Zwieńczeniem dekoracyjnym wnętrza z ceglaną wstawką stanowi oświetlenie. Odpowiednio dobrane sprawi, że pomieszczenie stanie się oazą ciepła, dobrego gustu oraz stylu.
Cegła to uniwersalny budulec, stanowiący świetną aranżację do każdego wnętrza, a zwłaszcza tego w stylu industrialnym, minimalistycznym czy też loftowym. Jej nieco surowy charakter można przełamać przede wszystkim, dobierając klimatyczne oraz jasne oświetlenie. Dodatkowo dużą rolę odgrywają tutaj, odpowiednio współgrające z całą resztą wnętrza, dodatki.