
Czym różni się legalizacja od wzorcowania?
Każdy miernik elektryczny stosowany w zadaniach profesjonalnych, powinien podlegać odpowiedniej procedurze kalibracji. Wszystko z tego względu, aby upewnić się, że dany miernik spełnia wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa, oraz przede wszystkim dokładności. Procedura kalibracji jest w przypadku mierników elektrycznych dwuetapowa. Warto wymienić tutaj przede wszystkim takie procedury, jak legalizacja i wzorcowanie mierników elektrycznych.
Legalizacje a wzorcowanie – wytłumaczenie
Pierwszym etapem jest oczywiście procedura legalizacji danego miernika, który może być stosowany zarówno w branży budowlanej, jak też i w przypadku instalacji produkcyjnych. Mierniki, stosowane w takich celach, muszą spełniać pewne ściśle i restrykcyjne normy metrologiczne. Właśnie w tym celu wykonywana jest ich legalizacja która opiera się przede wszystkim na testach dokładności danego miernika. Odbywa się ona w odpowiednich laboratoriach metrologicznych, gdzie poddawane są one testom w symulowanych warunkach, zbliżonych maksymalnie do warunków stosowania takiego miernika. Jeśli dany przyrząd pomiarowy spełnia wysokie wymagania, otrzymuje on odpowiedni certyfikat, który potwierdza pomyślną w jego przypadku, procedurę legalizacji Bezpośrednio związaną z procedurą legalizacji, ale jednak zupełnie odrębna procedurą, jest wzorcowanie mierników.
Opiera się ta procedura na wprowadzeniu do pamięci danego miernika tak zwanego wzorca miar. Jest to zespół wartości, który pozwala danemu miernikowi na podanie wyniku pomiaru zgodnego z obowiązującymi normami w danym systemie miar. W przypadku obydwu procedur bardzo ważne jest ich zlecenie odpowiednim, doświadczonym laboratorium. Może to mieć wpływ nie tylko na czas trwania wykonywania obydwu procedur, ale także i na uznawanie ich wyników podczas różnych kontroli. Warto pamiętać o tym, że legalizacja oraz wzorcowanie są bardzo często wyrywkowo sprawdzane podczas różnego rodzaju audytów firm, zarówno zewnętrznych oraz wewnętrznych. W takim wypadku niedotrzymanie obowiązku kalibracji w przypadku pewnych mierników, może się skończyć koniecznością zapłaty wysokich kar.
W obecnym czasie znacznie więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej, zwraca się na dokładność wykorzystywanych sprzętów pomiarowych. Bardzo ważne jest również, by sprzęty te swoją dokładnością nie odbiegały od innych, wykorzystywanych w podobnych zastosowaniach. Właśnie z tego względu, tak dużą uwagę poświęca się ich odpowiedniej kalibracji, która powinna być wykonywana jedynie w doświadczonych laboratoriach metrologicznych.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z treścią znajdującą się na stronie www.cbidgp.pl!