Wystrój wnętrza

Dekoracyjna cegła na ścianę

cegła na ścianę biała

Jeszcze do niedawna człowiek wszystkie powierzchnie ścian dokładnie wyrównywał układając na nich warstwy tynków i gładzi gipsowych, których zadaniem było ukrycie wszelkich niedoskonałości przegród budowlanych. Niewykończone ściany w mieszkaniach czy domach nie były dobrze odbierane przez społeczeństwo.

Cegła w różnych wymiarach

cegła na ścianę białaDzisiaj sytuacja ta zmieniła się drastycznie – odpowiedzialni za aranżację wnętrz fachowcy chętnie sięgają po rozwiązania, które przypominają ceglaną ścianę. Wiele nowoczesnych wnętrz urozmaica się poprzez nadanie chociaż jednej ścianie wyjątkowej faktury. Moda na ceglane wykończenia wraca i jest coraz chętniej wykorzystywana przez wielu prywatnych inwestorów. Ułożenie cegły pełnej ma jednak bardzo wiele wad – zajmuje dużo czasu a dodatkowo jest bardzo kosztowne oraz ogranicza przestrzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, producenci materiałów budowlanych oferują bardzo wiele rozwiązań, które imitują ceglany mur. Bardzo popularne są płytki gipsowe, których kształt przypomina klasyczne cegły. Są znacznie lżejsze niż płytki z klinkieru czy ceramiki, a przede wszystkim tańsze, ponieważ proces ich produkcji nie wiąże się z czasochłonną obróbką termiczną. Biała barwa, która jest naturalna dla gipsu, daje ogromne możliwości dekoracyjne – można albo stworzyć ścianę w stylu skandynawskim, albo zdecydować się na pomalowanie płytek na inny kolor.

cegła na ścianę białaCzęsto producenci także oferują już zabarwione płytki w ceglastoczerwonym kolorze. Nowoczesna cegła na ścianę biała występuje w jednym lub kilku wymiarach, dzięki czemu można uzyskać praktycznie dowolną strukturę ściany. Nie ma znaczenia, czy wolimy regularną powierzchnię imitującą wiązanie muru główkowe lub wozówkowe, czy bardziej efektowne krzyżykowe lub kowadełkowe – gipsowe płytki przypominające cegłę z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Często płytki są wyprofilowane w taki sposób, aby nie było konieczności wykonywania dodatkowych fug, co znacznie przyspiesza montaż okładziny. Dzięki temu w zaledwie dzień można ułożyć kafle nawet na znacznej wielkości ścianie. Zalecenia producentów są takie, aby płytki gipsowe w kształcie lica cegły były wykorzystywane tylko i wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

Jeśli chcemy wykonać ceglaną elewację powinniśmy zrezygnować z oszczędności i zakupić porządne płytki klinkierowe, które wyróżniają się odpornością na działanie wody. Gips znacznie lepiej sprawdzi się w salonie, korytarzu lub sypialni, czyli pomieszczeniach suchych, w których nie zagraża im wilgoć, wiatr czy inne niekorzystne zjawiska.