Ogród

Działanie automatycznych systemów nawadniania

Wykonanie kompleksowego projektu zagospodarowania terenu ogrodu to duże wyzwanie dla każdego, kto ceni sobie estetyczne, funkcjonalne przestrzenie umożliwiające zarówno wypoczynek jak i szeroko pojętą aktywność.

Zagospodarowanie terenu ogrodu

OgródErgonomiczna koncepcja ogrodu powinna być przede wszystkim w pełni przystosowana do potrzeb i wymagań właściciela, z uwzględnieniem podziału na poszczególne strefy oraz wykonanie planu ścieżek, nasadzeń czy sieci instalacyjnych. Praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich zabieganych są nowoczesne systemy automatycznego nawadniania, które pozwolą w sukcesywnej pielęgnacji wymarzonego ogrodu. Współpraca z projektantem obejmuje wstępne wykonanie prac pomiarowych oraz inwentaryzacyjnych, wraz z dokładną analizą gleby, która umożliwi przygotowanie jednej bądź kilku koncepcji aranżacyjnych z rabatami kwiatowymi lub innymi roślinami. Eksploracja gleby oraz odpowiedni wybór komponentów z zakresu architektury zieleni pozwoli na sprawne wykonanie obliczeń, dzięki którym będziemy mogli określić poziom zapotrzebowania na wodę. Zarówno na małych jak i dużych powierzchniach dobrym rozwiązanie będzie uwzględnienie w projekcie kompleksowego systemu automatycznego nawadniania, który zapewni optymalny stopień nawodnienia w naszym ogrodzie.

ZraszaczNowoczesne instalacje automatycznego podlewania pozwalają na systematyczną pielęgnację roślin niezależnie od panujących warunków atmosferycznych dzięki zastosowaniu sterowników, które rozprowadzają wodę za pomocą zraszaczy (w przypadku trawników) oraz linii kroplujących, przystosowanych głównie do podlewania rabat kwiatowych. Jeżeli chodzi o zaprojektowanie oraz montaż armatury takiej jak kompleksowe nawadnianie ogrodów Warszawa oferuje innowacyjne systemy wyposażone także w zaawansowane systemy dozujące, które umożliwiają np. jednoczesną aplikację nawozów, pozwalających na lepszy wzrost oraz wydłużenie okresu kwitnienia roślin. Ponadto automatyczne instalacje podlewania mogą jednocześnie współpracować z integralnymi komponentami takimi jak np. czujnik deszczu czy wilgotności, dzięki czemu sterownik samoczynnie wyłączy się w okresie opadowym i pozostanie w stanie spoczynku aż do momentu odparowania wody z terenu.

Chcąc zapewnić sobie sprawność działania instalacji musimy pamiętać o regularnym serwisowaniu poszczególnych elementów armatury ze szczególnym uwzględnieniem odprowadzenia wody z linii nawadniających w okresie zimowym. Ponadto nie zapominajmy także o regularnej wymianie baterii sterownika oraz systematycznym czyszczeniu filtrów zraszaczy.