Budownictwo

Estetyczne wykorzystanie latarni solarnych

latarnie solarne

Ogród jest ważną częścią każdego domu, a w ostatnich latach przywiązuje się coraz większą wagę do jego wystroju. Dlatego też wykorzystuje się różne rozwiązania popularne na dzisiejszym rynku. Jednym z ciekawszych elementów dekoracyjnych są różne rodzaje oświetlenia ogrodowego, dzięki którym możliwe jest skuteczne podkreślenie walorów estetycznych każdego ogrodu.

Latarnie zabezpieczone przed wodą

latarnie solarneCoraz częściej stawia się jednak na samowystarczalne rozwiązania, dzięki czemu nie jest konieczne tworzenie instalacji elektrycznych w ogrodzie. Latarnie wykorzystujące panele fotowoltaiczne są jednym z ciekawszych rozwiązań oferujących pełną samowystarczalność takiej instalacji. Obiekty te posiadają wbudowane panele fotowoltaiczne o mocy wystarczającej do zasilenia lampy, często nawet z nadmiarem. Występują one w różnych formach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie estetyki bezpośrednio pod wystrój konkretnego ogrodu. Latarnie najczęściej wykonywane są z różnego rodzaju stopów metali. Muszą one być przede wszystkim odporne na działanie warunków atmosferycznych. Materiał z jakiego wykonywana jest latarnia powinien charakteryzować się wysoką statecznością, dzięki czemu będzie ona odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wiatru. Do tego celu konieczne jest jej odpowiednie zakotwiczenie.

latarnie solarneWykonuje się je za pomocą stalowych prętów lub betonowej podporny, zależne jest to od typu gruntu oraz wizji artystycznej osoby projektującej taką przestrzeń. Latarnie solarne muszą także być pokryte odpowiednią warstwą, która zapewni im pełną ochronę przed wodą. Najczęściej do konstrukcji takiego obiektu wykorzystuje się żeliwo, brąz lub też stal. Charakteryzują się one wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne jakie mogą powstać podczas użytkowania takich obiektów. Instalacja solarna ładuje się w ciągu dnia, gdy dostępna jest duża ilość światła słonecznego. Taka latarnia posiada wbudowany akumulator o małej pojemności, dzięki czemu energia gromadzona jest dodatkowo na zapas. Całodniowe naładowanie takiego akumulatora przy średnich warunkach atmosferycznych pozwala latarni świecić przez ponad dwie noce z pełną mocą. Dlatego też obiekty te nie mają większego problemu z naładowaniem się nawet podczas mniej słonecznych pór roku.

Zależnie od zastosowanej żarówki, moc oraz kolor oświetlenia takiej latarni może się znacząco różnić. Najczęściej wykorzystuje się nowoczesne żarówki ledowe, które cechują się wysoką mocą przy niskim poborze energii. Dodatkowo posiadają one możliwość zmiany koloru, dzięki czemu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego klimatu we własnym ogrodzie.