Ogród japoński

Główne style ogrodów japońskich – dlaczego są warte uwagi?

Pięknie urządzone wnętrze wymaga równie pięknego otoczenia. Jedną z możliwych i coraz bardziej docenianych w naszym kraju opcji są ogrody japońskie.

Ogrody japońskie to natura w miniaturce – naśladują przyrodę, czasem jedynie symbolicznie, są pełne elegancji i harmonii. Każdy element ma swoje znaczenie. Wyróżnia się dwa główne style, znacznie się między sobą różniące:

  • Tsukiyama – to ogród, w którym pagórki i kamienie symbolizują góry, stawy – jeziora i morza, a strumienie – rzeki. Cechuje je wyjątkowa dbałość o szczegóły. Tradycyjnie zakładane są przy buddyjskich świątyniach.
  • Karesansui – to ogród, na który silny wpływ wywiera koncepcja zen. To tak zwany suchy ogród, w którym grabiony żwir, zwykle biały, symbolizuje morze, kamienie to wyspy, a piasek – fale uderzające o brzeg. Taki styl widywany jest np. przy ambasadach.

Cechy charakterystyczne każdego ogrodu japońskiego to wykorzystywanie symbolicznego znaczenia różnych elementów. Kamienie to niezmienność, wieczność, góry. Woda, symbol życia, jako spokojny strumień oznacza kobietę, a rwący potok czy wodospad oznacza mężczyznę. Rośliny, zależnie od gatunków, symbolizują długowieczność lub różne pory roku. Klimatu ogrodom japońskim nadają altany, pawilony, mostki i latarnie.

Czy ogród japoński może powstać w polskich warunkach? Jakie rośliny powinny w nim rosnąć? O tym w kolejnym wpisie.

ogród japońskiKaresansui

ogród japoński Tsukiyama