Maszyny i urządzenia

Jak poprawnie zamontować instalacje fotowoltaiczne lub wiatrak?

Projektując dodatkowe rozwiązania technologiczne, które pozwolą nam pozyskiwać prąd elektryczny na własny użytek, trzeba liczyć się z kilkoma ważnymi aspektami.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne

Mogą one być na tyle ważne, że nie zastosowanie się do nich może spowodować znaczne problemy w jakością otrzymywanej energii lub po prostu brakiem wydajności urządzeń. Pierwszym aspektem domu, na którym najczęściej montuje się takie narzędzia wytwarzające prąd, jest dach. To tutaj najczęściej napotkamy systemy fotowoltaiczne, które przypominają swoją budową czarne lub granatowe prostokąty, najczęściej ustawione pod pewnym kątem w stronę słońca. Jak jednak powinno się je poprawnie rozplanować na strukturze gospodarstwa domowego? Po pierwsze trzeba pamiętać, że najbardziej opłacalnym kierunkiem, który pozwoli nam na najwyższą efektywność w pozyskiwaniu prądu przez cały rok, jest południe. Przeprowadzając dodatkową analizę okolicy, możemy także określić, w jakim miejscu zazwyczaj padają cienie, a gdzie przez dłuższy czas utrzymuje się w pełni słońce. Dzięki temu możemy wydzielić odpowiednią przestrzeń pod instalacje fotowoltaiczne. Polska posiada specyficzne uwarunkowania atmosferyczne, gdzie pogoda może być naprawdę różna przez cały rok. Wpływa to oczywiście na wydajność paneli, które mogą być znacznie mniej opłacalne niż w krajach o cieplejszym klimacie. W naszym kraju zazwyczaj montuje się pod kątem 30 – 60 stopni. Zazwyczaj przy tym wykorzystuje się pochylony dach budynku, który zapewnia odpowiedni kąt padania. Z drugiej strony, na dachu często umieszczana jest także domowa elektrownia wiatrowa, która w Polsce nie do końca jest na tyle popularna w stosowaniu praktycznym. Turbiny są mocowane na masztach, które poprzez wysokość nie są narażone na żadne sąsiadujące budynki lub drzewa, które mogłyby ograniczyć otrzymywany wiatr. Z drugiej strony, równie często można zauważyć wiatraki montowane jako oddzielne struktury, które najczęściej powstają przy budynkach starych lub pozbawionych możliwości rozbudowy. W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą dla nas analizę oraz obliczenia, jaka wysokość będzie dla niego najbardziej optymalna.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że instalując w ten sposób elektrownię wiatrakową, będzie musieli dodatkowo ubiegać się o pozwolenie na rozbudowę przestrzeni prywatnej. Na szczęście montowanie takich urządzeń na dachu nie wymaga żadnych dodatkowych formalności, więc możemy się za to zabrać od razu. Tak samo jest, jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne.