Maszyny i urządzenia

Malowanie natryskowe – jakie urządzenia są potrzebne?

Kompresor do malowania

Efektywnie i szybko, a przy tym równomiernie położona farba na ścianie? Wydaje się, że nie osiągniemy takiego rezultatu wtedy, kiedy będziemy posługiwać się klasycznym pędzlem. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, dzięki któremu zdobędziemy oczekiwany efekt bez dużego wysiłku? Okazuje się, że tak.

Zestaw do malowania natryskowego

Kompresor do malowaniaDobrze sprawdza się tutaj malowanie natryskowe – metoda, która wykorzystywana jest między innymi w lakierniach samochodowych, gdyż wykorzystywanie jej nie wymaga dużego doświadczenia i już za pierwszym razem, gdy prace wykonuje nawet osoba będąca całkowitym laikiem, efekt jest naprawdę zadowalający. To dlatego malowanie natryskowe cieszy się dużą popularnością, a że można też za jego pomocą malować ściany, to przynosi wielką radość osobom, które decydują się na odnowienie mieszkania. Oczywiście wydawać by się mogło, że najważniejszym urządzeniem, które gra główną rolę w takim malowaniu, jest pistolet na farbę – to prawda, jednak nie należy zapominać o pozostałych urządzeniach, bez których ciężko byłoby o uzyskanie oczekiwanych efektów. Poszukując dobrego, wydajnego systemu do malowania, należy zwrócić uwagę między innymi na kompresor. Tanie kompresory olejowe do malowania nie zawsze są dobre, czasami warto zapłacić trochę więcej za urządzenie, a mieć pewność, że będzie ono pracować bez żadnych usterek i awarii.

Kompresor do malowaniaJeżeli zastanawiamy się, jaki kompresor sprawdzi się w pomieszczeniu mieszkalnym – odpowiedź jest prosta. Wystarczy, gdy zbiornik będzie miał 50 litrów. Większe zbiorniki, np. 100 litrów, lepiej sprawdzają się w sytuacjach takich jak malowanie karoserii samochodowej. Kompresor jest łączony z pistoletem za pomocą przewodu ciśnieniowego. Należy zwrócić uwagę na to, czy zamontowany tam regulator ciśnienia jest sprawny, gdyż podczas malowania ścian będziemy musieli kontrolować właśnie poziom ciśnienia. Najczęściej do malowania wykorzystuje się ciśnienie 3 barów. Przewód powinien być wyposażony także w filtr, który pozwoli na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń, wody, przypadkowego przecieku oleju. Do niezbędnych części zestawu malowania natryskowego, obok sprężarki, pistoletu i przewodu ciśnieniowego, należą także aparaty natryskowe – jeden ssący, drugi grawitacyjny.

W przypadku mniejszych powierzchni używa się tego aparatu, który jest umiejscowiony pod pistoletem, czyli ssącego. Przy malowaniu ścian korzystamy jednak z aparatu grawitacyjnego. Posiadając taki zestaw, od razu możemy podjąć się malowania ścian za pomocą metody natryskowej. Z pewnością efekty nas zadowolą.