Budownictwo

Montaż kołków rozporowych

Drobne prace w domu zazwyczaj można wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Bardzo popularne stało się kupowanie specjalnej skrzynki. Znajdują się w niej zazwyczaj śrubokręty, młotek, miara, czy poziomnica. Takie rzeczy jak wiertarka trzeba dokupić. Jednak jest to bardzo praktyczne, ponieważ oszczędza się pieniądze, które zapłaciłoby się fachowcowi za wykonanie niektórych napraw.

Kołki rozporowe – właściwości

Jednym z elementów, które znajdują się w takich skrzynkach są również kołki rozporowe. Obecnie można kupić je w każdym sklepie branżowym. Są bardzo charakterystyczne i produkowane, chociażby przez firmę Fischer. Charakteryzują się uniwersalnością i sprawdzą się zarówno podczas budowy, remontu, jak i prac wykończeniowych. Jedną w najważniejszych kwestii jest wykorzystanie konkretnych akcesoriów do ich montażu i oczywiście rodzaj podłoża, w jakim się je umieszcza. Kołki rozporowe Fischer idealnie sprawdzą się do instalacji listw, półek, wieszaków, a także szafek ściennych. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to dostosowanie ich do konkretnego ciężaru, jeśli wybierze się zły rodzaj dany element może po protu spaść. Rozpoczynając montaż należy wybrać odpowiedni rozmiar wiertła. Jeśli będzie ono zbyt duże może uszkodzić kołek. Następne ważny jest typ wiercenia. W tym wypadku wszystko zależy od rodzaju ściany. Przy materiałach pełnych lub pustych idealnie sprawdzi się wiercenie obrotowe. Z kolei w gęstej strukturze należy użyć udarowego lub młotkowego. Warto to sprawdzić przed rozpoczęciem prac, a jeśli nie jest się pewnym zapytać fachowca. W innych przypadkach sprawdzi się wiertło specjalistyczne.

Kolejnym ważnym krokiem jest wyrób miejsca, w którym dana szafka, czy wieszak będą wisieć. Część rozporowa kołka musi znajdować się w jednej przegrodzie, tylko wtedy utrzyma ciężar i będzie służyć przez wiele lat. Istotna jest również długość koła. W przypadku ciężkich przedmiotów muszą być one długie i przede wszystkim grube. Po takim przygotowaniu można przystąpić do wiercenia. Otwór zawsze musi być o kilka milimetrów dłuższy niż kołek. Poza tym trzeba go dobrze wyczyścić, czyli usunąć wszystkie małe cząsteczki ściany i pył. Na sam koniec nie pozostaje nic innego niż umieścić kołek na miejscu, pamiętając o tym, by kotwy nie znajdowały się za blisko krawędzi w innym przypadku mocowanie może się zerwać.

Montowanie kołków rozporowych nie jest trudne. Ważne jest, tylko by dobrze się do tego przygotować i wybrać sprawny sprzęt. W ten sposób przymocowane szafki i wieszaki będą służyć przez wiele lat.