Technologia

Oświetlenie kiedyś i dziś

oświetlenie garaży

Źródeł światła na świecie jest bardzo wiele począwszy od tych naturalnych, aż po sztuczne stworzone przez człowieka. Sztuczne oświetlenie od wieków było przekształcane i wprowadzano coraz to nowsze lampy. Niewątpliwy jest fakt, że człowiek dąży przede wszystkim do wygody przy jak najmniejszym poborze energii elektrycznej.

Oświetlenie baraży, biur i innych miejsc

oświetlenie garażyDawniej korzystano z źródeł naturalnych, jak na przykład ognisko. Palono pochodnie, aby móc przejść po ciemnych zakamarkach zamków. Dziś mamy doskonałe oświetlenie przemysłowe LED oraz latarki. Świeczki, mimo że wpływają bardzo dobrze na psychikę człowieka są już coraz rzadziej palone. Nie mają już funkcji oświetleniowej, tylko ich palenie opiera się na tradycjach religijnych oraz kulturowych. Rzadko kiedy możemy spotkać lampy naftowe. Dziś mamy do dyspozycji nowoczesne oświetlenie biur oparte na małych żaróweczkach. W miarę upływu czasu człowiek udoskonalał metody oświetleniowe, aż do momentu, w którym powstała żarówka.

To małe urządzenie wpłynęło na cały świat. Oprawy uliczne LED i domowe dziś jest związane tylko i wyłącznie ze świecącymi żarówkami. Czy świat może funkcjonować bez tych drobnych elementów? Ciężko byłoby żyć bez nich. Jednakże żarówki również przeszły swoje modyfikacje. Dziś mamy doskonałe oświetlenie hal. Żarówki ledowe świecą określonym natężeniem przy bardzo niskim poborze energii elektrycznej. Według badań zużywają one o osiemdziesiąt procent mniej energii, niż tradycyjne żarówki. Kolejną zaletą tego oświetlenia jest fakt, że są wytrzymałe. Tradycyjne żarówki bardzo wolno się nagrzewały i często pękały. Ledowe maja krótki czas nagrzewania co skutkuje niezwykłą wytrzymałością. Decydując się na fachowe oświetlenie garaży nie musimy dziś podłączać przedłużacza, albo co bardziej absurdalne – stosować lampy naftowej. Dziś mamy do dyspozycji szereg rożnych lamp ledowych, które wytrzymują około czterech godzin. Po wyczerpaniu baterii można je podłączyć do akumulatora. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w wielu warsztatach podczas napraw małych części samochodowych. Oświetlenie we współczesnym świecie jest bardzo ważne. Stanowi dziś nie tylko element funkcjonalny, ale i również jako element dekoracyjny.

Takim przykładem mogą być iluminacje w miastach na święta Bożego Narodzenia. Niemalże każdy współczesny dom posiada w swojej instalacji oświetleniowej żarówki LED. Zapewne za kilka lat będziemy mieli do dyspozycji jeszcze więcej możliwości pod tym względem. Może lampy będą jeszcze mniejsze, bardziej funkcjonalne i jeszcze bardziej energooszczędne.