Budownictwo

Praktyczne grzejniki łazienkowe

grzejniki łazienkowe

Grzejniki doceniamy zwłaszcza w okresie zimowym. Obecnie najpopularniejsze modele dzielą się na dwie kategorie: grzejniki drabinkowe oraz grzejniki płytowe. Te drugie charakteryzują się ciekawym wyglądem, ze względu na swoją stosunkowo małą powierzchnię szybko się nagrzewaj. Jednak okazują się mniej praktyczne niż tradycyjne grzejniki o drabinkowej konstrukcji.

Grzejniki w kształcie drabinki

grzejniki łazienkoweDrabinkowy grzejnik składa się zazwyczaj z dwóch pionowych przewodów (kolektorów) służących do doprowadzania i odprowadzania wody. Pomiędzy nimi znajduje się zestaw kilku poziomych rurek, które łączą dwa pionowe przewody. Obecnie można spotkać grzejniki drabinkowe o nietypowym kształcie, np.: takie stanowiące jedną, długą rurę, która kilkakrotnie wygięta tworzy ciekawy wzór. Takie suszarki okazują się o wiele bardziej praktyczne, ponieważ nie tylko ogrzewają one pomieszczenie, ale na poziomych rurkach z powodzeniem można wysuszyć pranie. Najczęściej można spotkać je na ścianach łazienki. Do wyboru w dzisiejszych ofertach sklepów mamy grzejniki wodne, wodno-elektryczne oraz elektryczne (czyli suszarki). Wodne grzejniki drabinkowe działają wyłącznie w sezonie grzewczym. Jak tradycyjne kaloryfery podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania, a temperaturę zapewniają przepływowi gorącej wody.

grzejniki łazienkoweZ grzejników wodno-elektrycznych można korzystać cały rok. Do tradycyjnej konstrukcji korzystającej z ciepła gorącej wody dołączona jest elektryczna grzałka. Elektryczne suszarki charakteryzują się słabszą mocą niż te wodne, więc nie ogrzeją pomieszczenia, w którym się znajdują. Natomiast mogą cały rok służyć jako grzejniki łazienkowe drabinkowe do suszenia prania. Ich montaż jest bardzo prosty – wystarczy zawiesić je na ścianie i podłączyć do gniazda elektrycznego. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – nie mogą być umieszczone zbyt blisko wanny, prysznica, czy umywalki, a gniazdo, do którego są podłączone, musi posiadać uziemienie. Obecnie grzejniki drabinkowe są produkowane z różnego typu materiałów, np.: miedzi lub stali nierdzewnej. Wszystko po to, by grzejnik był bardziej odporny na powstawanie rdzy i niszczenie. Dostępne są także chromowane grzejniki drabinkowe, których lustrzana, wypolerowana powierzchnia sprawia, że są one ciekawym elementem dekoracyjnym.

Decydując się na konkretną opcję, należy upewnić się, jaki rodzaj instalacji posiadamy. Jeśli jest to instalacja ze sztucznego tworzywa – wówczas możemy do niej bez przeszkód podłączyć grzejnik z każdego materiału. W innym wypadku zaleca się dokupienie odpowiednich złączy, które zapobiegają kolizji wynikającej z łączenia ze sobą niektórych materiałów.