Wystrój wnętrza

Praktyczne zastosowanie okładziny ściennej PCV

okładziny ścienne pcv

Okładziny ścienne PCV (PCV – polichlorek winylu) potrafią być estetycznym elementem dekoracyjnym wnętrz. Prócz tego są też bardzo praktyczne – chronią powierzchnie ściany i są łatwe do czyszczenia, nawet na mokro. Dzięki swojej wysokiej odporności na wilgoć są szczególnie polecane w pomieszczeniach, które z natury są na nią narażone, jak łazienki.

Okładzina na ścianę

okładziny ścienne pcvSam montaż okładziny ściennej jest bardzo łatwy i możliwy do wykonania samodzielnie. W tym celu należy zaopatrzyć się w wytrzymały klej silikonowy lub polimerowy. Najpierw musimy odpowiednio dociąć płytkę do pożądanej wielkości, następnie posmarować ją warstwą kleju i docisnąć do powierzchni ściany. Nadmiar kleju można usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki. W zależności od rodzaju kleju osiąga on swoją całkowitą wytrzymałość po mniej więcej dwudziestu czterech godzinach. Do tego czasu nie należy narażać okładziny na silne czynniki zewnętrzne. Łatwy montaż sprawia, że materiał PCV jest często używany w miejscach użyteczności publicznej, gdzie niweluje długotrwałe wyłączenie z użytku pomieszczeń na czas ich remontu. Praktyczne okładziny ścienne PCV są doskonałym sposobem na wykończenie wnętrz łazienek. Są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich montować w pobliżu wysokich temperatur. Te mogą sprawić, że płytka PCV ulegnie zniekształceniu.

okładziny ścienne pcvOkładziny dostępne są w różnych wersjach i kolorach – dopasowanych do różnego typu wnętrz. Pomogą je odświeżyć, a dodatkowo zamaskują nierówności na ścianach. Okładzina ścienna może być jednowymiarowa lub trójwymiarowa, np.: imitująca ceglaną ścianę. W każdym wariancie jej czyszczenie nie powinno stanowić problemu. Praktyczne okładziny ścienne PCV są także wodoodporne, nie namakają, a co za tym idzie, odpowiednio położone służą na długo, bez konieczności ich poprawy. Dodatkowo okładziny PCV wykazują działania termoizolacyjne i wygłuszające. Z tego względu są często stosowane w domach i mieszkaniach, jako tanie, ale też estetyczne i praktyczne wykończenie ścian. Okładziny ścienne stosuje się również w miejscach, które muszą zachować odpowiednie standardy dotyczące higieny, np.: na salach operacyjnych.

Często płytami PCV są wykładane nie tylko ściany, ale również podłogi. Zapewniają szczelne i trwałe wykończenie, odporne na działanie chemikaliów, takich jak środki dezynfekujące. Na podłodze warstwa PCV zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo przez właściwości antypoślizgowe. Okładziny są łatwe w utrzymaniu czystości, dodatkowo cechują się wytrzymałością.