OgródPrzemysł

Przechowywanie nawozów RSM

rozsiewanie nawozu rsm

RSM, czyli roztwór saletrzano-mocznikowy, jest jednym z najważniejszych nawozów w XXI wieku. Jest tani i produkowany w trzech rodzajach, a także można go stosować w każdej fazie wzrostu roślin. Ponieważ stosowany jest w postaci płynnej, sprawdza się lepiej niż tradycyjny nawóz w granulkach, ponieważ dociera do korzeni bez względu na ilość opadów.

Jedną z wad RSM jest szansa na poparzenie roślin, jeśli zostanie zastosowany po deszczu lub poparzenie ich drobnymi kroplami nawozu – bezwzględnie należy dopilnować, aby rozpylacz wytwarzał jedynie duże krople, które spłyną po liściach i dostaną się do gleby.

Drugą z wad RSM jest prowadzenie do korozji metalu, nawet jeśli do nawozu dodawane są inhibitory korozji. Odpowiedni zbiornik na nawozy RSM powinien zostać wykonany ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Często zbiorniki wykonywane są z trwałego materiału sztucznego, a np. przyłącza – ze stali kwasoodpornej.

Zbiorniki powinny być szczelne i wykonane w sposób i z materiałów, które gwarantują ich wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. W okresie zimowym powinny znajdować się w miejscu, w którym panuje dodatnia temperatura. Przy bardzo niskich temperaturach następuje krystalizacja roztworu, w którym z tego powodu zmniejsza się procentowa zawartość azotu.

zbiornik rsm