Remonty

Remonty basenów – od czego zacząć?

remonty basenów

Basen to coś, co latem jest niezastąpione w każdym ogrodzie. Możliwość ochłodzenia się w zimnej wodzie jest podczas upałów na wagę złota. Dodatkowo to świetna opcja na domowy trening, czy na miejsce do dziecięcych zabaw. Jednak czasem wszystko może tracić na swojej atrakcyjności, jak i funkcjonalności, z basenami jest tak samo. Są różne usterki basenowe, które nie dotycząc sprzętów (na przykład filtrów czy podgrzewaczy), choć i takie się zdarzają.

Kiedy remont basenu będzie konieczny?

remonty basenów Jeśli chodzi o remonty basenów to bardzo często są one spowodowane przedostawaniem się wody do gruntu. W basenach gotowych jest to spowodowane pojawieniem się dziury w materiale, często bardzo małej. Jest ona spowodowana uszkodzeniem mechanicznym, powstałym np. podczas czyszczenia basenu. Taki przeciek może także pojawić się w basenie murowanym. Najczęściej jest to spowodowane stałą działalnością wody na materiał, która z czasem może drążyć maleńkie otwory w źle zaimpregnowanym betonie i folii. Co wtedy możemy zrobić? Remonty basenów są niezbędne, bo inaczej wody będzie ubywać (więc trzeba będzie ją stale uzupełniać), w dodatku grunt dookoła ubytku będzie zamakał, pojawi się błoto, deski dookoła mogą gnić, a rośliny sadzone dookoła będą miały podmywane korzenie. Najlepiej jest pozostawić taki remont fachowcom, którzy wiedzą jak się do tego zabrać.

serwis basenowyW basenie murowanym zapewne trzeba będzie wzmocnić izolację oraz zastosować szpachlę do betonu, a następnie położyć nowe kafle i fugi. W basenie gotowym sprawa jest bardziej skomplikowana. Tymczasowo sprawdzi się nieprzemakalna folia budowlana, otwór można zatkać, jednak przy większej dziurze trzeba wymienić całą nieckę basenową. Czasem remont basenu murowanego dotyczy wymiany płytek lub innego wykończenia. Szczególnie jest to popularne przy starych basenach. Zamiast sztukować kafle lepiej jest je skuć i położyć na nowo, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, jak basen wygląda pod spodem. Remontować można także izolację basenu, choć wymaga to wielu prac. Trzeba pozbyć się ziemi dookoła basenu, tak by między nim a ziemią była przestrzeń wystarczająca do prac. Wtedy basen okłada się izolacją i ponownie okopuje ziemią.

Remont basenu może dotyczyć także wymiany niecki, w przypadku gotowych rozwiązań. Jeśli niecka jest dziurawa, poniszczona, straciła swój kształt, zeszła z niej warstwa lakieru, to lepiej jest ją wymienić na nową niż wydawać pieniądze na kosztowny remont. Uszkodzony basen da się naprawić, jednak nie należy tego robić za wszelką cenę. Trzeba zawsze sprawdzić, jakie są koszty remontu, a jaki wymiany niecki czy budowy nowego basenu.