Przemysł

Rodzaje form wtryskowych

formy wtryskowe

Aby wyprodukować elementy plastikowe o konkretnych kształtach, konieczne jest zastosowanie właściwych form wtryskowych. Wydawać by się mogło, że taka forma wtryskowa jest prostym narzędziem, tymczasem jej struktura jest złożona. Każda forma posiada nie tylko gniazdo formujące, w którym zastyga wlany czynnik formujący, ale też układ wlewowy, układ chłodzenia oraz wypychania.

Formy zimno- i gorącokanałowe

formy wtryskoweNiezbędne są także elementy prowadzące oraz napędy płyt i segmentów. Całość zamknięta jest w obudowie. Producenci form wtryskowych wyróżniają tu formy zimno- oraz gorącokanałowe. Pierwsze z nich są częściej spotykane w zakładach przemysłowych, ze względu na to, że ich koszt jest zdecydowanie niższy (ze względu na prostszą budowę). Przy korzystaniu z takiej formy, zawsze powstaje odpad nazywany wlewkiem. Wlewek jest całkowicie zbędny – jego jedynym możliwym zastosowaniem jest zmielenie go, aby uzyskać regranulat. Może on stanowić dodatek do granulatu – jednak tylko w ograniczonych ilościach, a i to nie zawsze. Bardzo często zabrania się stosowania regranulatu, gdyż negatywnie wpływa on na jakość formowanego produktu. Wadą formy zimnokanałowej jest to, że musimy zatrudnić większą ilość pracowników – potrzebne będą nam osoby do odbierania wlewek i ich mielenia, czego nie ma wówczas, gdy stosujemy formę gorącokanałową. Choć brak wlewek jest tutaj zaletą, należy mieć na uwadze to, że gorącokanałowe formy wtryskowe mazowieckie mają też swoje wady.

formy wtryskowePrzede wszystkim tego typu formy są o wiele bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia – dlatego należy stosować jedynie sprawdzony, wysoce oczyszczony granulat. Biorąc pod uwagę to, że koszt budowy takiej firmy jest wysoki, możemy być pewni, że i koszt naprawy w przypadku awarii zostanie zauważony przez nasz portfel. Wydaje się więc, że nie ma najlepszego rozwiązania – musimy przemyśleć, które formy mają dla nas więcej zalet i które będą miały najlepszy wpływ na wydajność naszej firmy. Oprócz form, istotny będzie wybór odpowiednich wtryskarek. Obecnie dawne wtryskarki tłokowe wychodzą z użycia, gdyż o wiele bardziej efektywne są wtryskarki ślimakowe, które charakteryzują się zdecydowanie lepszymi parametrami. Wtryskarka ślimakowa pozwala nie tylko na wytwarzanie elementów jednokolorowych, ale i wielobarwnych.

Dzięki dobrym wtryskarkom i formom możliwe jest uzyskiwanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów – ponadto wtryskarki ślimakowe mają krótki czas cyklu pracy, dlatego pozwalają nam na maksymalizację zysków, a to z pewnością jest najważniejsze dla każdego przedsiębiorcy przemysłowego.