Maszyny i urządzenia

Rodzaje ładowarek rolniczych

ładowarki kołowe

Posiadając gospodarstwo rolne należy zaopatrzyć się w maszyny, które nie tylko umożliwią szybką i sprawną pracę, ale również pozwolą na odciążenie ciała osób pracujących. Jednym z takich urządzeń może być ładowarka, która idealnie nada się do przenoszenia ciężkich materiałów, takich jak bele, worki ze zbożem, czy nawet obornik.

Ładowarki kołowe i inne

ładowarki kołoweDużo rolników decyduje się na kupno ładowacza do ciągnika, jednak nie ma on tak wielu funkcji jak wspomniane wcześniej ładowarki. Obecnie na rynku jest ich dostępnych bardzo wiele, z związku z tym każdy jest w stanie dostosować je do swoich wymagań. Wyróżnia się ładowarki kołowe, przegubowe a także tzw. skid-steery. Pierwsze z nich przede wszystkim wyposażone są w osie skrętne, więc poruszanie się nimi nie jest trudne. Idealnie sprawdzą się do pracy na polu i w dużych budynkach. Drugie z nich dostępne są w różnych rozmiarach. Mogą ważyć nawet kilka ton, lub być bardzo małe, dzięki czemu łatwo jest nimi manewrować i wykorzystywać przy wywożeniu obornika, czy nawet drobnym pracach ogrodniczych. Trzeci typ ładowarek, czyli tzw. skid-steery charakteryzują się przede wszystkim sterowaniem burtowym. W związki z tym nie posiadają skrętnych kół. Jednak można nimi manewrować poprzez zmianę prędkości obrotowej kół. Dzięki temu taki sprzęt potrafi obrócić się wokół własnej osi, co jest bardzo praktyczne w gospodarstwie.

ładowarki kołoweSą w stanie udźwignąć od czterystu do ośmiuset kilogramów i zazwyczaj ich szerokość nie przekracza stu sześćdziesięciu centymetrów. Przy tak dużym wyborze ładowarek i ich przystępnej cenie coraz częściej można zobaczyć je w wielu gospodarstwach. Nie ważne czy dany rolnik zajmuje się roślinami, czy hodowlą zwierząt, zawsze znajdzie dla tego sprzętu zastosowanie. Ponadto, dodatkowym przywilejem jest odciążanie organizmu. Przy ciągłym ruchu jest to bardzo ważne. Solidne ładowarki kołowe, przegubowe czy teleskopowe mogą być kierowanie przez każdą osobę, która ma prawo jazdy kategorii B. Jednak do skorzystania z nich potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Przy wyborze danego sprzętu najważniejsze jest by skupić się na tym do czego będzie używany. Dopiero wtedy można dobierać jego udźwig, wysokość podnoszenia i kąt obrotu. Każda z ładowarek ma również inną długość wysięgnika, prędkość jazdy i podnoszenia, czy chociażby zdolność do pokonywania wzniesień.

Oczywiście oprócz tradycyjnych ładowarek na rynku dostępne są również te elektryczne, które przede wszystkim nie hałasują i nie wydzielają spalin. Jednak najważniejsze jest by każdy sprzęt został dobrany do swojej funkcji. W związku z tym przed kupnem ładowarki należy zapoznać się z wszystkimi dostępnymi rodzajami.