Ogród japoński

Rośliny odpowiednie do ogrodów japońskich

Urządzając ogród w stylu japońskim należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie gatunki roślin będą dobrze czuły się w klimacie naszego kraju.
Druga ważna rzecz to dostosowanie ich układu tak, aby wyglądały możliwie najbardziej naturalnie, jak gdyby rosły w tym miejscu dziko i od wielu lat.

Dominującym kolorem musi być zieleń, a delikatne kolory kwiatów powinny ją podkreślać, nie przytłaczać swoim przepychem.

Rośliny w ogrodzie japońskim posiadają swoją symbolikę, dlatego powinny znaleźć się w nim gatunki reprezentujące poszczególne pory roku. Wiosna to kamelie i azalie, latem są kosaćce i trzykrotki, a jesień uosabiają klony palmowe. Rośliny zimozielone to symbol długowieczności: sosna czarna, ostrokrzew, bukszpan czy sośnica japońska.

Rośliny polecane do ogrodów japońskich to:
azalie, bukszpany, forsycje, astry, naparstnice, paprocie, tawułki, wiązówki, ostrokrzew, zawilce, klony palmowe i japońskie, magnolie, tawułki, miłorzęby, funkie, kosaćce syberyjskie, dalie, różaneczniki, sosny japońska, drobnokwiatowa i czarna, tawuły, ozdobne śliwy i wiśnie, peonie, bambusy, liliowce, jaśminowiec, ligularie, miskanty.

ogród japoński

ogród japoński

ogród japoński

klon japoński