Budownictwo

Specyfikacja techniczna nawierzchni bezpiecznych

bezpieczne nawierzchnie

Aktualne normy oraz wymagania techniczne określają parametry, jakie muszę spełniać nawierzchnie boisk, placów zabaw czy też posadzki przemysłowe. Do wykonanie nawierzchni tego typu stosuje się zazwyczaj materiał taki jak poliuretan, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenia ryzyka wystąpienia potencjalnych urazów.

Nawierzchnie z atestami

 bezpieczne nawierzchniePosadzki typu FLEXI- STEP pozwalają na bezpieczne użytkowanie stref aktywności. Utwardzanie terenu czy też wyłożenie podłogi nawierzchniami bezpiecznymi pozwala na bezspoinowe pokrycie przygotowanej wcześniej posadzki czy też wydzielonego metrażu, zapobiegając jednocześnie potknięciom, w przeciwieństwie do tradycyjnej kostki brukowej czy płyt betonowych. Nowoczesne nawierzchnie bezpieczne niwelują możliwość wystąpienia newralgicznych sytuacji w trakcie zabawy czy uprawiania sportu oraz pracy. Ceny za 1m² nawierzchni uzależnione są przede wszystkim od grubości zastosowanego materiału. Przykładowo za metr kwadratowy płytki o grubości 40mm zapłacimy około 300,00zł netto. Materiały grubsze, do 600mm to koszt o około 100zł wyższy, natomiast zakup o grubości 80mm wyniesie mniej więcej 440,00zł. Koszt płytek od 100mm i grubszych zawierać się będzie w skali od około 520,00zł/m² w górę. Jeżeli chodzi o atestowane bezpieczne nawierzchnie , muszą one spełniać odpowiednie normy i warunki techniczne zgodne z ust.

 bezpieczne nawierzchniePrawo budowlane, ust. O wyrobach budowlanych oraz systemie ochrony zgodności a także normą PN- EN 1177 dotyczącą nawierzchni amortyzujących upadki, żeby zostać wdrożone na rynek sprzedażowy. Do wykonania nawierzchni bezpiecznych stosuje się materiały takie jak poliuretan oraz granulat gumowy. Obecnie dostępny jest szeroki wybór różnego typu posadzek wraz z kompatybilnymi dodatkami umożliwiającymi tworzenie wzorów geometrycznych, ścieżek ograniczonych elementami palisadowymi pozwalających na zaprojektowanie atrakcyjnych przestrzeni aktywności na placach zabaw czy w halach sportowych. W zakres robót związanych z montażem oraz usytuowaniem płytek wpisuje się przede wszystkim ustabilizowanie oraz przystosowanie odpowiedniej nośności podłoża wraz z jego oczyszczeniem, odpowiednie wyprofilowanie powierzchni terenu oraz kompleksowe wyłożenie nawierzchni. Dodatkowym dokumentem potwierdzającym odbiór oraz zgodność robót z dokumentacją projektową jest tzw. Szczegółowa Specyfikacja Techniczna (SST). Badania kontrolne po zakończonym montażu obejmują przede wszystkim kontrolę równości oraz grubości nawierzchnie a także dokumentów technicznych.

Nowoczesne nawierzchnie bezpieczne dzięki zastosowaniu techniki łączenia bezspoinowego oraz wytrzymałych materiałów pozwalają na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni użytkowej, w pełni odpornej na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura czy opady. Zgodność z wszystkimi normami atestowymi jest gwarancją bezpieczeństwa na długie lata.