
Studnie głębinowe – rodzaje i charakterystyka
Studnie są konstrukcjami, które charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, ponieważ ich głównym zadaniem okazuje się dostarczanie wody. Wynalezione zostały długi czas przed naszą erą, ponieważ w starożytnym Egipcie, a także Mezopotamii. Obecne konstrukcje bardzo się różnią od tych budowanych w przeszłości, a na dodatek z łatwością można wyróżnić wiele rozmaitych ich rodzajów.
Jakie są rodzaje studni?
Można je wyróżnić na przykład ze względu na zastosowanie czy potrzebną ilość samej cieczy H2O. Jak zostało wcześniej wspomniane, studnie są konstrukcjami pozwalającymi na efektywne wydobywanie wody. Można je podzielić na kilka rodzajów – ze względu na rozmiar pionowy – płytkie i głębokie; średnicę – małośrednicowe i wielkośrednicowe; sposób wykonania – kopane, wiercone, wbijane oraz wkręcane; konstrukcję – obudowane lub nieobudowane; obecność filtra – filtrowew i bezfiltrowe; a także ze względu na przeznaczenie – eksploatacyjne, inżynierskie oraz obserwacyjne. Zdecydowanie najpopularniejsze okazują się jednak studnie głębinowe z Wrocławia lub innych miast. Są kopane lub wiercone z wykorzystaniem specjalnego świdra. W ten sposób tworzy się otwór sięgający do najgłębszych warstw wodonośnych. Najczęściej zostają wyposażone w obudowę, specjalną pompę ssącą, a także rurociąg, dzięki czemu umożliwiony zostaje stały dostęp do pobierania wody. Umieszczane są także filtry, dzięki którym ciecz jednocześnie zostaje oczyszczona.
Jeśli chodzi o jej głębokość, wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu metrów. Warto pamiętać także o tym, iż powinna mieć odpowiednią średnicę, umożliwiającą zaimplementowanie do nich pompy ssącej. Charakteryzują się trwałością oraz wysoką jakością wody, dzięki czemu studnie głębinowe okazują się inwestycją niezwykle opłacalną oraz jednocześnie stosunkowo ekonomiczną pod tym względem, że można z nich korzystać przez długi czas bez konieczności przeprowadzania konserwacji. Warto jednak pamiętać, że do użytkowania wody jako główne źródło do jej spożywania konstrukcja powinna cechować się innymi właściwościami aniżeli studnia przeznaczona na przykład do podlewania ogrodu.
Studnie są konstrukcjami pozwalającymi na dostarczenie na posesję potrzebnej wody. Dzięki niej może być wydobywana spod ziemi w sposób bardzo efektywny ze względu na stosunkowo niską cenę, a na dodatek możliwości dobrania konstrukcji do własnych potrzeb. Najczęściej wykonywane są studnie tak zwane głębinowe. Charakteryzują się wywierceniem w ziemi specjalnego otworu, a następnie osadzenie na nim zabudowy oraz filtra.