Budownictwo

Tarasy drewniane czy kompozytowe?

budowa tarasów drewnianych

Budowa tarasu ma znaczenie dla każdego, kto lubi prawdziwy wypoczynek. Taras stanowi bowiem miejsce, które jest doskonałą strefą relaksu. To tam możemy na przykład ustawić ogrodowe meble wypoczynkowe, dzięki czemu będziemy mogli spożywać śniadanie na świeżym powietrzu.

Taras powinien być estetyczny

budowa tarasów drewnianychTo tam możemy też usiąść z książką i poczytać, czując na twarzy powiew przyjemnego wiatru. Dlatego właśnie warto dobrze zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać ta strefa relaksu. Przede wszystkim ważne jest ustalenie materiału, który zamierzamy wykorzystać do budowy. Wiele osób uważa, że najlepsze są tarasy drewniane, ponieważ prezentują się najbardziej estetycznie. Jest to prawdą, dlatego jeśli zależy nam na estetyce, z pewnością budowa tarasów drewnianych jest rozwiązaniem, z którego śmiało możemy skorzystać. Ważne jednak, by nie poprzestać na samej budowie, tylko pamiętać o regularnej konserwacji takiego tarasu. Wiadomo, że drewno – mimo iż jest mocne, równocześnie z tą wytrzymałością ma w sobie delikatność: tzn. nie jest odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych i pod tym względem drewnu trzeba pomagać. Wystarczy jednak zastosować odpowiednie środki do impregnacji, aby drewno zyskało większą odporność na działanie insektów, jak i opadów. Gdyby nie impregnacja, pod wpływem deszczu deski tarasowe szybko zbutwiałyby i zaczęłyby gnić. To zepsułoby cały efekt estetyczny, a tego przecież nie chcemy.

budowa tarasów drewnianychZatem pamiętajmy, że nasze działania nie kończą się na budowie tarasu drewnianego, tylko musimy wykonywać regularną konserwację, na przykład raz w roku. Alternatywę wobec budowy tarasu z drewna stanowi jednak taras kompozytowy, który obecnie także zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. To dlatego, że deski kompozytowe z zewnątrz do złudzenia przypominają deski drewniane. Idealnie je naśladują, co sprawia, że taras kompozytowy dla wielu jest niczym tańszy taras drewniany. Budowa takiego tarasu trwa tyle samo czasu, dlatego pod tym względem nic nie tracimy ani też nic nie zyskujemy. Jednakże do zalet tarasu kompozytowego dodać można to, iż odznacza się on bardzo dobrymi parametrami technicznymi. W tym wypadku nie ma mowy o gniciu czy butwieniu, o szkodach wywoływanych przez wodę opadową. Na to deski kompozytowe są odporne, ponieważ wykonuje się je z mieszanki żywic oraz polimerów.

Zatem to do nas należy wybór, czy wolimy wybudować taras z desek drewnianych czy może z ich nowoczesnych kompozytowych odpowiedników. W obu sytuacjach możemy liczyć na naprawdę estetycznie prezentującą się strefę relaksu.