Maszyny i urządzenia

Użytkowanie heblarki do drewna

heblarka do drewna

Heblarka jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych do obróbki drewna. Stosowana jest zarówno przez osoby zajmujące się profesjonalnie stolarką, jak i przez majsterkowiczów, którzy w swoich przydomowych warsztatach próbują zrobić z drewna różnego rodzaju cuda.

Heblarka o ergonomicznym kształcie

heblarka do drewnaHeblarka jest najlepszym wyborem jeśli poszukujemy narzędzia, które pozwoli nam na wygładzenie drewna ze wszelkiego rodzaju niedoskonałościami. Warto więc wybrać wysokiej klasy heblarkę, aby zapewniła nam oczekiwane efekty oraz aby jej użytkowanie było całkowicie bezpieczne, a przy tym komfortowe. Profesjonalna heblarka do drewna powinna być ergonomiczna, aby korzystanie z niej nie przynosiło żadnego problemu i nie wiązało się z nadmiernym wysiłkiem. Jeśli już zakupiliśmy odpowiednią heblarkę, powinniśmy pamiętać, że w czasie pracy należy przestrzegać pewnych wskazówek producenta. Przede wszystkim nie należy ściągać jakichkolwiek osłon oraz zabezpieczeń z urządzenia, gdyż jest to niezgodne z przepisami BHP. Oprócz tego należy pamiętać, również ze względów BHP, o tym, że nie należy wymieniać noży po uruchomieniu urządzenia, tak samo jak usuwać wiórów oraz smarować poszczególnych części.

heblarka do drewnaNależy także zwracać uwagę na to, czy obrabiane drewno nie posiada elementów metalowych, które mogłyby dostać się pod nóż heblarki. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia ostrzy. Właściwa eksploatacja heblarki wymaga też stabilnego przytrzymywania obrabianego elementu, gdyż dzięki temu w każdym momencie możemy sprawdzać postępy w uzyskiwaniu oczekiwanej gładkości poszczególnych powierzchni. Pamiętajmy o tym, aby nie pracować w rękawiczkach roboczych. Materiał mógłby dostać się przypadkiem pod noże, a skutków tego wolelibyśmy nie widzieć. Mimo takich ograniczeń, praca z heblarką wcale nie jest trudna. Oczywiście najpierw powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz kierować się wszelkimi wytycznymi producenta. To bardzo ważne, ponieważ mogą one nieco różnić się od siebie w zależności od modelu. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu na miejscu pracy, aby dobrze widzieć, co robimy. Jeśli chodzi o odzież ochronną, to spodnie i góra powinny dobrze przylegać do ciała.

Ważne są także okulary ochronne oraz nauszniki, które zapewnią nam oczekiwany komfort pracy. Problemem mogą być także powstające podczas pracy odpadki, jednak wiele heblarek jest kompatybilnych z odkurzaczami przemysłowymi, dlatego bez problemu zachowamy ład na miejscu pracy. Sama obsługa heblarki nie powinna zaś sprawiać najmniejszego kłopotu.