Wystrój wnętrza

Wykończenie wnętrza – jaką tapetę wybrać?

tapeta z włókna

Wykończenie wnętrz po budowie czy remoncie zawsze przysparza wiele emocji – niektórzy nie mogą zdecydować się, czy tynk na ścianie po prostu pokryć farbą, czy może zdecydować się na położenie tapety? Żona wymarzyła sobie fototapetę w różane kwiaty, mąż zaś jest zwolennikiem bardziej klasycznych rozwiązań. Jakie opcje są jeszcze brane pod uwagę przez właścicieli mieszkania?

Tapeta z włókna często wybierana

tapeta z włóknaOkazuje się, że tapeta z włókna szklanego staje się coraz częstszym wyborem – i wybór ten zadowala każdego. To dlatego, że taka tapeta – w odróżnieniu od tapety papierowej – wyróżnia się wyjątkową trwałością – jej żywotność wynosi nawet 30 lat. Jest odporna na uszkodzenia oraz wytrzymała na ścieranie. Zabrudzenia mogą być w prosty sposób usunięte i czyszczenie nie wpływa negatywnie na fakturę tapety. Ponadto sprasowana szklana przędza posiada strukturę, która umożliwia skuteczne zakrycie pęknięć i nierówności na ścianie. Ta struktura pozwoli też ukryć przyszłe możliwe pęknięcia. Włókno szklane sprawdza się dobrze jako tapeta także dlatego, że charakteryzuje się niskim stopniem nasiąkliwości – to sprawia, że woda nie wsiąka, para wodna jest odprowadzana, a ściany mogą oddychać. Producenci tapet z włókna szklanego wskazują na ich nietoksyczność, co poświadczają atesty higieniczne, jednak należy brać pod uwagę to, że podczas cięcia tapety mogą wydobywać się pyły, które podrażnią drogi oddechowe, wywołując alergie lub podrażnienia.

tapeta z włóknaJeżeli chcemy się zabezpieczyć przed takimi możliwymi skutkami ubocznymi podczas pracy, powinniśmy pamiętać o masce przeciwpyłowej oraz okularach ochronnych. Osoby bardziej przezorne mogą zadbać też o zakrycie wszystkich części ciała – dobrze sprawdzą się więc bluzy z długimi rękawami oraz długie spodnie. Przycinanie tapety jest jednak etapem środkowym prac wykończeniowych – najpierw powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię – chodzi oczywiście o dokładne usunięcie pozostałości po poprzedniej tapecie lub śladów farby, a także pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Podłoże, na które będziemy nakładać tapetę, powinno być gładkie i równe – jeżeli więc na naszej ścianie znajdują się duże wgłębienia, należy je wyrównać za pomocą masy szpachlującej. W przypadku chłonnej powierzchni przyda się także jej gruntowanie.

Oprócz tego, przy pracach z tapetą z włókna szklanego, powinniśmy pamiętać o tym, że do jej nałożenia konieczny jest specjalny klej do tapet ciężkich – zwykły, klasyczny środek używany przy papierowych tapetach na pewno się nie sprawdzi. Ostatnim etapem jest pomalowanie tapety farbą w dowolnym kolorze – w ten sposób uzyskamy wnętrze, które prezentuje się naprawdę estetycznie.