Meble i dekoracje

Zalety mebli z dębu

meble dębowe

W dziedzinie budownictwa i aranżacji wnętrz dużym powodzeniem cieszyło się do niedawna drewno egzotyczne (na przykład heban) oraz kompozyt. Są one odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur, można je było także stosować na tarasach i meblach ogrodowych. Teraz jednak na nowo powraca moda na rodzime gatunki drewna, takie jak brzoza czy sosna.

Sprawdzone meble z dębu

meble dęboweJednak nie z każdego drzewa można zrobić trwałe i solidne meble. Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem przy aranżacji wnętrz są meble wykonane z dębu. Dąb to drzewo długowieczne, solidne i przy tym dobrze wyglądające. Zarówno bogato zdobione, jak i proste meble dębowe są sprawdzonym wyborem. Dąb występuje w wielu odmianach różniących się kolorystyką. Meble mogą być zatem i jaśniejsze i ciemniejsze, raczej w odcieniach ciepłych, miodowych. Meble dębowe, jak wszystkie meble z drewna, wymagają konserwacji. Sprawdzają się tu szczególnie preparaty olejowe, które czyszczą, pielęgnują, nadają połysku i zapobiegają zabrudzeniom. Olej tworzy również ochronną powłoczkę nie pozwalającą na wnikanie wody w strukturę drewna. Wilgoć sprawia, że by ono zbutwiało czy wybrzuszało się. Warto jednak zaznaczyć, że dąb jest twardy, odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jakie meble z dębu są warte wybrania? Sprawdzą się one w wielu stylach i w wielu pomieszczeniach.

meble dęboweDąb pasuje między innymi do wnętrz rustykalnych, kolonialnych, egzotycznych, a także do niektórych wnętrz tradycyjnych. Wielość odcieni dębu daje szanse na dopasowanie mebli do koloru ścian i podłóg. Stół i krzesła z drewna do jadalni będą stabilne, szafa nawet wypełniona po brzegi nigdy się nie przewróci, natomiast zabudowa kuchenna z dębu będzie niezwykle stylowa. Meble dębowe głównie stosuje się w domach i mieszkaniach, rzadziej w biurach, można je zobaczyć także w bardzo luksusowych hotelach. Trzeba wspomnieć o tym, że meble wykonane w całości z dębu mogą być kosztowne. W tańszej wersji stosuje się okładzinę dębową (środek mebla jest z tańszego gatunku) lub też meble stylizuje się kolorystycznie na dąb. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego drewna. Meble dębowe to szansa na unikatowe wyposażenie wnętrza mieszkalnego i hotelowego. Dąb nigdy nie wyjdzie z mody, a takie meble mogą być dobrą inwestycją na przyszłość.

Meble z dębu najczęściej znajdziemy w sklepach internetowych lub w firmach zajmujących się wykonywaniem wyposażenia wnętrz na zamówienie (na wymiar). To opcja dla szczególnie wymagających klientów o specyficznym guście wnętrzarskim.