
Jak odnowić szybę samochodową?
Szyby samochodowe to jedne z tych elementów, które są bardzo podatne na zniszczenia. Na szkło negatywnie oddziałują opady atmosferyczne, promienie ultrafioletowe, jak również różne środki czyszczące, czy sól drogowa wyrzucana spod kół. W związku z tym o szybę trzeba specjalnie dbać, ażeby służyła jak najdłużej, zapewniała bezpieczną jazdę, jak i estetycznie się prezentowała.
Zabiegi pielęgnacyjne szyby w aucie
W końcu czysta karoseria będzie niczym, jeśli szyby będą a złym stanie. Również rysy czy matowe plamy na szkle mogą negatywnie oddziaływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kierowca będzie miał ograniczone pole widzenia, czegoś nie dostrzeże i już niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem. Dokładna renowacja szyby samochodowej może być przeprowadzona przez fachowa np. w salonie detailingowym. Można jednak tego dokonać samodzielnie, jeśli kupi się odpowiedni sprzęt. Na czym polega taka usługa? Najpierw cała szyba, wraz z uszczelkami, musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Nie mogą na niej zalegać zabrudzenia, bo podczas polerowania by się je tylko rozniosło po całej powierzchni szyby, a ostre drobinki mogłyby je dodatkowo porysować. Nie może na szybie być nic tłustego, bo wtedy środki polerskie nie będą mogły zadziałać, jak należy. Kiedy szyba jest już czysta, to można przejść do polerowania.
Wykorzystuje się tu urządzenia mechaniczne zwane polerkami, wykonujące ruchy obrotowe. Doczepione do nich pady mają różne stopnie ścieralności, a sama maszyna może wykonywać wolniejsze czy szybsze obroty. Dzięki temu można kontrolować na każdym etapie proces polerowania, tak by wszelkie zarysowania i zmatowienia zostały usunięte, ale by nie została usunięta powierzchnia szyby. Potem można szybę dodatkowo ręcznie wypolerować i nabłyszczyć, tak by finalny efekt był jak najlepszy. Po zakończonej pracy trzeba szybę zabezpieczyć. Można nakleić na nią folię bezpieczną lub antywłamaniową, pokryć niewidzialną wycieraczką, czy choćby nabłyszczającym preparatem, który sprawi, że tafla szkła będzie pięknie lśniła. Tego typu zabezpieczenia nie muszą być jednak wykonywane bezpośrednio po renowacji. Nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać je później np. jeśli nie mamy na całość odpowiednich funduszy w danym momencie.
Podsumowując, renowacja szyby to wieloetapowy proces, składający się z jej dokładnego czyszczenia, polerowania zarysowań, jak również zabezpieczania przed dalszym niszczeniem. Samodzielnie wykonywanie takiej renowacji może zająć sporo czasu, a efekty są niepewne. Czasem lepiej jest zapłacić ekspertom, ale mieć gwarancję, że szyby będą wyglądać rewelacyjnie po zabiegach pielęgnacyjnych.