Budownictwo

Konstrukcja hali tenisowej

hala tenisowa

Nowoczesne hale tenisowe, mimo prostej konstrukcji, wyróżniają się zazwyczaj atrakcyjnym designem. To dlatego, że projektanci potrafią odpowiednio wykorzystać możliwości, jakie daje stal. Zazwyczaj decydują się oni na dach łukowy, który kojarzy się z nowoczesnością, wygląda dobrze, zarówno jeśli chodzi o kort tenisowy, jak i boisko piłkarskie.

Najlepsze wyposażenie hali sportowej

hala tenisowaZaletą hali stalowej jako obiektu sportowego jest to, że zazwyczaj wyposażona jest w specjalny system otwieranych ścian, który sprawia, że w sezonie letnim mamy naturalną wentylację. Może to być system zasłonowy lub roletowy. Profesjonalne hale tenisowe z systemem zasłonowym działają w ten sposób, że materiał, którym pokryte są ściany, rozsuwa się po zamontowanych rolkach na boki. Z kolei w systemie roletowym boki podnoszone są do góry. Zimą zaś konstrukcja jest szczelna, hala jest ogrzewana, dlatego sportowcy mogą prowadzić rozgrywki w komfortowych, bezpiecznych dla zdrowia warunkach. Zazwyczaj do ogrzewania stosuje się piec o konkretnej mocy grzewczej, a za paliwo służy najczęściej gaz ziemny lub olej opałowy. Należy pamiętać tutaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa – piec musi być umieszczony w miejscu niedostępnym dla przebywających tam ludzi.

hala tenisowaJeżeli zastanawialiśmy się kiedyś, w jaki sposób taka hala jest chroniona przed wiatrem i negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, odpowiedź jest prosta – pomiędzy powłokami ścian hali znajduje się powietrze pod odpowiednim ciśnieniem, które tworzy „poduszkę powietrzną”, ograniczającą negatywne działanie wiatru oraz ujemnych temperatur. Mówiąc o halach tenisowych, należy wspomnieć także o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej sprawdzają się lampy metahalogenowe, gdyż odpowiednio rozmieszczone, pozwalają bardzo dobrze oświetlić całą dostępną przestrzeń. Zwykłe żarówki byłby zbyt słabe – tylko projektory emitują odpowiednie światło, które sprawi, że nawet późnym wieczorem gra będzie przyjemna dla zawodników. Oprócz lamp można zdecydować się jeszcze na świetliki dachowe, ale pamiętając o tym, aby wybrane lampy emitowały światło rozproszone, które nie będzie oślepiać zawodników. Ostatnim elementem, który musi się znaleźć w takiej hali, są oczywiście drzwi. Tutaj wybór jest szeroki – producenci hal proponują na przykład drzwi stalowe, ale też aluminiowe, całe wypełnione lub przeszklone. Wybór zależy od inwestora.

Obok hali łukowej, dużą popularnością cieszą się hale tenisowe tzw. „półbeczki” – taką konstrukcję ma niejedna hala tenisowa Wimbledon. Jak widać, hale stalowe mogą być skonstruowane w różny sposób – warto wybrać ten projekt, który sprawi, że już z zewnątrz nasza hala będzie prezentowała się wyjątkowo.