
Separator – budowa i działanie
Sprawny, spełniający swoje zadanie separator ściekowy to rzecz niezbędna dla wszelkich zakładów odprowadzających do kanalizacji tłuszcze oraz substancje ropopochodne. Jego obecność jest warunkiem koniecznym, wynikającym z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Z kolei ustawa o odpadach definiuje tłuszcze i pochodne ropy jako substancje niebezpieczne. Czym jest separator i jak działa?
Niezawodne separatory ścieków i ich działanie
Tłuste odpady przesyłane wraz ze ściekami do kanalizacji, gromadzą się w rurach i zapychają je, utrudniając funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej. Separator ścieków, to urządzenie oczyszczające ścieki przed wprowadzeniem ich do kanalizacji. Jak wskazuje jego nazwa, działając na zasadzie filtra, odseparowuje tłuszcze i wszelkie inne odpady niebezpieczne od reszty odpadków, które wytwarzamy w zakładach pracy i przesyłamy do kanalizacji. Ponadto, wspomaga ochronę wód powierzchniowych, zapewnia sprawną pracę instalacji kanalizacyjnych oraz odciąża oczyszczalnie ścieków. Separator musi więc koniecznie pojawić się w takich miejscach jak restauracje, zakłady produkcji żywieniowych, stacje benzynowe, myjnie samochodowe, ubojnie. Na jego budowę składają się między innymi dwa podstawowe, najważniejsze elementy. Komora separacyjna dokonuje sedymentacji części stałych (czyli oddziela części stałe od cieczy), by następnie przejść do flotacji oleju, czyli oddzielić tłuszcz spośród reszty odpadów ciekłych.
Drugi istotny komponent separatora to osadnik, który, wykorzystując wpływ grawitacji, gromadzi wydobyte tłuszcze i zatrzymuje na granicy dopływu i odpływu. Oprócz tłuszczów i odpadów ropopochodnych, separatory oczyszczają ścieki również ze skrobi oraz zawiesin mineralnych, takich jak piasek. Istnieje kilka rodzai takich urządzeń, w zależności właśnie od substancji wymagającej odseparowania. Jeden konkretny separator jest przeznaczony dla jednego właściwego odpadu. Nie należy więc stosować go do każdego rodzaju substancji. Przed dokonaniem zakupu i instalacją urządzenia, należy ocenić, jak dużo, jak często i jakiej jakości ścieki odprowadzamy. Sprawdzamy, jaki jest maksymalny przepływ ścieków, temperatura, w jakiej są odprowadzane oraz jaka jest gęstość substancji wymagającej separacji.
Separator to warunek konieczny, by móc w pełni legalnie prowadzić działalność, gdzie produkowane są duże ilości tłuszczy, skrobi czy substancji pochodzących z ropy. Wspomaga pracę sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków. Poza tym wszelkie odpady zawierające tłuszcze są toksyczne i niebezpieczne dla środowiska. Konieczność instalacji separatorów jest więc jak najbardziej uzasadniona.